14.03.2019

Google w zeszłym roku usunęło 2,3 miliarda reklam, które naruszały zasady

Wyszukiwarki
  • Facebook Polub


Google opublikowało raport Trust & Safety in Ads, w którym podsumowuje działania podjęte w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim reklamowym ekosystemie. Wynika z niego, że w minionym roku usuniętych zostało 2,3 miliarda reklam naruszających obowiązujące zasady. Prawie 207 tysięcy reklam oferowało odsprzedaż biletów, ponad 531 tysięcy reklamowało ogłoszenia o poręczeniach za kaucją i około 58,8 milionów próbowało wyłudzić informacje za pomocą tzw. phishingu. Łącznie daje to 6 milionów szkodliwych komunikatów usuwanych każdego dnia.

Google nie ogranicza się jednak do usuwania samych reklam, ale też - reklamodawców, którzy byli za nie odpowiedzialni. W ten sposób zbanowanych zostało prawie milion kont reklamowych, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku 2017. 

Google zaostrza standardy reklamowe

Łącznie w 2018 roku pojawiło się 31 nowych standardów reklamowych, które mają zredukować liczbę możliwych oszustw w obszarach takich jak drugi obieg biletów, kryptowaluty, poręczenia za kaucją czy ośrodki odwykowe - dostęp do tego sektora oferowany jest tylko certyfikowanym organizacjom.

W 2018 roku wprowadzonych zostało 330 nowych kryteriów wykrywania, które pomagają lepiej identyfikować szkodliwość na poziomie strony - to prawie trzykrotny wzrost w stosunku do 2017 roku. Dzięki podjętym działaniom usunęliśmy reklamy z blisko 28 milionów stron. Jednocześnie z naszej sieci reklamowej zniknęło prawie 734 tysiące wydawców i twórców aplikacji, a reklamy zostały zablokowane w blisko 1,5 miliona aplikacji. 

Jednocześnie Google przyznaje, że obawy związane z reklamą internetową, zwłaszcza w politycznym kontekście są uzasadnione. Dlatego też w ubiegłym roku, tuż przed wyborami uzupełniającymi do Kongresu w Stanach Zjednoczonych, wprowadzono nowe regulacje dla reklam wyborczych. Umożliwiły one weryfikację 143 tysięcy materiałów i przedstawienie szczegółowych informacji o tym, kto je opłacał. W 2019 roku podobne narzędzie zostaną uruchomione przed wyborami w UE i w Indiach.

W przyszłym miesiącu, uruchomimy nowe narzędzie: menedżer zasad Google Ads, który poprzez wskazywanie typowych błędów, pomoże reklamodawcom tworzyć kreacje zgodne z naszymi standardami. Podobne rozwiązanie wprowadziliśmy wcześniej w przypadku AdSense Policy Center.

- czytamy na blogu Google Polska. 

Google walczy z fake newsami i mową nienawiści

W związku z tych usunięte zostały reklamy z około 1,2 miliona stron, ponad 22 tysięcy aplikacji i niemal 15 tysięcy witryn dostępnych w sieci reklamowej Google. Ogółem - zdjęto reklamy na prawie 74 tysiącach stron i zlikwidowano około 190 tysięcy reklam naruszających zasady związane z zakazem szerzenia dezinformacji i szerzeniem nienawiści. 

Google vs. cyberprzestępcy 

Gigant z Mountain View współpracuje z zewnętrznymi podmiotami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem i dzięki współpracy z m.in. White Ops, a także z FBI zdołał rozprawić się z jednym z najbardziej wyrafinowanych oszustw reklamowych w swojej historii.

W ramach operacji "3ve" przestępcy zastosowali taktykę, w której wykorzystali centra danych, zainfekowane złośliwym oprogramowaniem komputery, sfałszowane domeny i spreparowane strony internetowe do generowania zapytań ofertowych w systemach reklamowych. Łącznie przygotowali ponad 10 tysięcy fałszywych domen, które w szczytowym momencie generowały ponad 3 miliardy zapytań dziennie. Dzięki współpracy z organami ścigania pod koniec ubiegłego roku osiem osób zostało postawionych w stan oskarżenia, za m.in. kradzieże tożsamości i pranie brudnych pieniędzy. 

 

 

 

 

 

 

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij