8.08.2018

Google aktualizuje algorytm wyszukiwarki. Jakie zmiany przyniesie tym razem?

Wyszukiwarki
  • Facebook Polub

fot. Pexels
fot. Pexels

Google nieustannie aktualizuje algorytm wyszukiwarki, jedne aktualizacje potwierdzając, inne - nie. Tę, która została przeprowadzona w zeszłą środę, potwierdził, przyznając jednocześnie, że nie ma cudownego remedium na ewentualne spadki, a jedynym pewnym sposobem na osiągniecie wysokich pozycji jest wnikliwa lektura spisanych na ponad 160 stronach zaleceń dla administratorów.

 

W skrócie - Google nadal stoi na straży doświadczeń internautów i wszelkie sztuczki mające na celu przechytrzenie algorytmu, będą prędzej czy później wychwytywane i karane. Dla specjalistów SEO nieustanna optymalizacja strony pod kątem m.in. najlepszych treści i najlepszego UX to wiec jedyna droga. Google z czasem powinno docenić te wysiłki. 

O szczegółach związanych z aktualizacją i jej skutkami opowiada Konrad Łęcki, Senior SEO Specialist w Agencji Whites

Zdecydowanie jest to jedna z większych aktualizacji algorytmu w ostatnim czasie. Po 1 sierpnia narzędzia monitorujące zmiany pozycji serwisów w wynikach wyszukiwania zarejestrowały bardzo duże zmiany. Aktualnie jesteśmy nadal na etapie wdrażania algorytmu, co może potrwać jeszcze kilka dni. W tym czasie możliwe są różne scenariusze:  zarówno spadki bądź wzrosty widoczności kolejnych serwisów, jak i odwrócenie dotychczasowej dynamiki zmian w serwisach, które zostały dotknięte tą aktualizacją.

65850_wykres-zmian-w-serp.png

Analiza polskich wyników wyszukiwania wskazuje na duży udział zmian w serwisach z branży medycznej. Na każde 20 serwisów, które zanotowały istotne wzrosty bądź spadki, aż 10 dotyczy tej tematyki.

65851_04-08-2018-1-.png

Danny Sullivan z Google napisał na Twitterze, że nie ma żadnego konkretnego zalecenia, jednego elementu, którego poprawienie umożliwiłoby natychmiastowe odzyskanie utraconej widoczności. Wskazał natomiast na dokument Google zawierający wytyczne do jakości (Raters Guidelines) jako wskazówkę pomocną w budowaniu widoczności serwisu na przyszłość. 

65852_2018-08-07-12_36_52-danny-sullivan-na-twitterze_-_want-to-do-better-with-a-broad-change_-have-great-.png

W dokumencie tym wprowadzono w ostatnim czasie kilka zmian dotyczących: reputacji wydawcy, celowości publikowania treści i ich wiarygodności. W tym świetle wypowiedź Sullivana staje się bardziej zrozumiała.

Skoro praca nad jakością contentu, wiarygodnością serwisu, jego rozpoznawalnością i wizerunkiem, ma charakter długofalowy, to faktycznie nie jest to element, który natychmiast można poprawić.

Jednocześnie należy pamiętać, że w wynikach wyszukiwania cały czas zachodzą zmiany związane z aktualizacją. Jest jeszcze zbyt wcześnie na podsumowania i jednoznaczne wnioski.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij
InformatykIbadaczSpraw, 109.243.165.*, 16.08.2018 / 10:11
Co jakiś czas Google zmienia swój algorytm i co jakiś czas znowu robi się śmiesznie. Cała wyszukiwarka Googla opiera się na założeniach, które zostały wdrożone 10 lat temu, a chyba każdy wie, co w internecie oznacza 10 lat. Tymczasem świat się zmienił, linki jeśli się pojawiają, to w Facebooku, a tymczasem roboty Googla nie są w stanie pozyskać takich danych, bo ich Facebook nie udostępnia. Wniosek logiczny jest taki, że to co widzimy w Googlu, to miejsca przed erą Facebooka, czyli stan z przed wielu, wielu lat. Oczywiście dla branży SEO, to dobra wiadomość, bo w dalszym ciągu o pozycji w Googlu nie decyduje content . Obecnie zamiast tysięcy precli tworzy się newsy tylko pod SEO. Zasady są proste, news ma mieć minimum 2 tys. znaków, ma piękne stockowe zdjęcie, zawartość nie ma znaczenia, natomiast zawarte w nim słowa kluczowe tak (trendy). Czy tak to teraz ma wyglądać i wkrótce w Googlu będą tylko takie niby blogi w stylu antywebów czy spiderów? Czy komuś się będzie chciało robić duży poważny tekst, aby potem wylądować na śmietniku wyszukiwarki, bo wyżej od niego znajdą się newsy bez kompletnie żadnej merytorycznej wartości. To oczywiście nie jest pytanie.
Jakub45, 193.254.246.*, 13.09.2018 / 10:20
Warto się zabezpieczyć przed aktualizacjami i zawczasu zoptymalizować stronę, co jest zadaniem z którym mogą sobie poradzić nawet amatorzy, jeśli uzupełnią wiedzę i zapoznają się z odpowiednimi źródłami np. takimi http://www.eurobajt.pl/artixen-net-podpowiada-optymalizacja-to-klucz-do-pozycji-w-sieci/