21.01.2019

Dzień Babci. Oto jak serwisy internetowe wykorzystują słowa kluczowe do pozyskiwania ruchu

Wyszukiwarki
  • Facebook Polub


Serwisy internetowe stosują różne zabiegi, by ściągnąć ruch na swoją stronę, a święta wydają się dobrą ku temu okazję. Czy jednak treści naszpikowane frazami "Dzień Babci" czy - już jutro - "Dzień Dziadka" to wciąż dobry sposób na przypodobanie się Google? 

Skoro wykorzystuje je samo Google - a każdy kto widział dzisiejszego Doodle'a, to wie - to dlaczego by nie? Z tego samego założenia wyszli SEO-wcy pracujący nad dla większości polskich serwisów, stąd też - bez względu na ich tematykę - treści pojawiających się odpowiedzi na frazę "Dzień Babci" jest dzisiaj bez liku. 

66878_dbabci.png

66879_dbabcicd.png

 

Mogłoby się wydawać, że skoro dla Google liczy się kontekst, jakość treści, a ostatnio także "autorytet" źródła, to takie działania nie mają już racji bytu. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. Owszem, trzeba się do nich zabrać z głową, ale wtedy można liczyć na bonusowy, ale wartościowy ruch.  Jak przygotować się na Dzień Babci w Google?

Wyszukiwania dotyczące cyklicznych świąt (np. Dnia Babci, Walentynek czy Dnia Kobiet) pojawiają się jedynie w ciągu kilkunastu dni w roku i tylko wtedy mamy szansę zdobyć dzięki nim dodatkowy ruch do naszej strony. Mimo że średnie liczby wyszukiwań fraz związanych z takimi świętami zazwyczaj nie są imponujące, to w okresie poprzedzającym święto mogą być istotnym źródłem dodatkowego, dobrze konwertującego ruchu. Chcąc na tym skorzystać, działania SEO musimy zaplanować i podjąć odpowiednio wcześniej.

Przede wszystkim musimy przygotować promocyjny landing page, zoptymalizować go pod kątem słów kluczowych związanych z wydarzeniem cyklicznym, a także z wyprzedzeniem zadbać o indeksację i podlinkowanie promocyjnej podstrony (przynajmniej wewnętrznie). W przypadku serwisów contentowych warto publikować treści dotyczące danego święta przed samym jego wystąpieniem (a nawet tego samego dnia - zwłaszcza kiedy jesteśmy w Google News).

Przed samym "dniem zero" warto upewnić się czy nasz landing page znajduje się w indeksie Google, zaś w przypadku jego braku warto zweryfikować problem w Search Console (możemy też ręcznie zgłosić tam nową podstronę do zaindeksowania).

Marcin Olszewski, Starszy Specjalista SEO w Sempai

 

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij