14.08.2018

Social media. Te narzędzia pomogą w prowadzeniu działań w mediach społecznościowych

Felieton - Moje WWW / Social media
  • Facebook Polub

Natalia Kijko-Łuciuk (fot. They.pl)
Natalia Kijko-Łuciuk (fot. They.pl)

Książki i encyklopedie, choć wciąż nieocenione, w dzisiejszym digitalowym świecie nie zawsze są dla nas odpowiednim wsparciem. Istnieją jednak nowe pomocne źródła – takie jak dobrze dobrane narzędzia i nieograniczony dostęp do różnych opracowań, które znajdziemy w internecie. Sprawdź, co pomoże Ci tworzyć lepsze treści w mediach społecznościowych. 

Praca social media managera zaczyna się od poznania grupy docelowej. Na tym etapie niezbędne okażą się narzędzia, które pozwolą na jak najdokładniejsze jej określenie. Kiedy już wiesz, do kogo kierujesz komunikat, trzeba go jeszcze przygotować. Na tym etapie przydadzą Ci się strony z inspiracjami do tworzenia contentu. Na końcu niezbędna jest analityka – bez niej nasze profile nie mogą się rozwijać. 

Grupa docelowa a narzędzia social media 

W sieci jest mnóstwo informacji na temat różnych branż i grup docelowych. Zapoznaj się z nimi przed budowaniem strategii – jej skuteczność zależy bowiem od tego, jak dobrze znasz swoich potencjalnych klientów i potrzeby danego rynku. 

Możesz zacząć od poniższych stron o marketingu, które pozwolą Ci zrozumieć oczekiwania konsumenta i jego obecne zachowania: 

  • https://www.ptbrio.pl/index.php/publikacje/rocznik-ptbrio
  • http://www.diagnoza.com/ 
  • https://marketerplus.pl/category/teksty/raporty-i-badania/ 
  • https://iab.org.pl/badania-i-publikacje/ 

Dodatkowo bardzo przydatnym narzędziem jest Audience Insights (www.facebook.com/ads/audience_insights). Dzięki niemu możesz znaleźć powiązania między swoimi fanami a ich zainteresowaniami, aktywnością na Facebooku czy najpopularniejszymi stronami. 

Swoją grupę docelową poznasz lepiej także dzięki stronie Keyhole (http://keyhole.co). Po wpisaniu w wyszukiwarkę wybranego hashtaga narzędzie zaprezentuje Ci interesujące dane. Będą to takie informacje jak:

  • demografia osób, które piszą na dany temat,
  • zasięg postów,
  • liczba użytkowników używających hashtaga w danym okresie,
  • udostępnianie treści.

Dzięki nim możesz poznać lepiej nowy temat albo zweryfikować, jak użytkownicy reagują na markę. Narzędzie pozwala także monitorować treści dotyczące brandu lub określonego zagadnienia w sieci. 

Content – skąd czerpać inspiracje?

Jeśli szukasz inspiracji do contentu na Instagramie, skorzystaj z Iconosquare (www.pro.iconosquare.com) – to właśnie tutaj sprawdzisz najpopularniejsze aktualnie hasztagi oraz dowiesz się, ile razy zostały one użyte. Jeżeli chcesz zbadać trendy, wystarczy kliknąć w „Top tagi na Instagramie”, a zobaczysz całą listę ciekawych treści, którymi możesz się zainspirować.

Kolejnym serwisem wartym uwagi jest Pinterest. Znamy go głównie z ładnych obrazków, ale warto potraktować go jak wyszukiwarkę i za pomocą słów kluczowych wejść głębiej w daną kategorię. To idealna przestrzeń do wyszukiwania interesujących infografik czy ciekawostek z konkretnej branży. 

BuzzSumo to aplikacja, która podaje na tacy najchętniej udostępniane treści – to może być kolejna inspiracja do stworzenia angażującego contentu. A jeśli wciąż brakuje Wam impulsu pobudzającego kreatywność, warto skorzystać z aplikacji HubSpot Topic Generator. Wystarczy wpisać 3 kluczowe słowa dotyczące danej tematyki czy branży, a HubSpot wygeneruje listę tematów, które można wykorzystać jako inspirację do budowania ciekawych treści.

Analityka social media, czyli jak mierzyć wyniki

Jednymi z najpopularniejszych narzędzi do monitorowania i analizy danych w social media są NapoleonCat i Sotrender. Oba dostarczają podobnych danych, niektóre z nich są jednak liczone w inny sposób jak np. „engagement rate” strony i postów. Jeśli chcesz na bieżąco porównywać wyniki z rezultatami konkurencji, to Sotrender oferuje możliwość generowania zbiorowych raportów oraz porównywania wskaźników branych pod uwagę w comiesięcznym raporcie firmy. 

Jeśli nadchodzi taki moment, kiedy czujecie, że Wasza pula pomysłów została wyczerpana a treści przestały angażować odbiorców – zacznijcie od nowa. Zastanówcie się, jaka obecnie jest Wasza grupa docelowa i co ją angażuje, a potem wykorzystajcie wszystkie narzędzia wspomniane w artykule, aby jeszcze skuteczniej prowadzić swoje profile w SoMe – powodzenia!

O AUTORZE

Natalia Kijko-Łuciuk, Socia Media Director w They.pl, wiodącej agencji digital marketingu. They.pl to dziś ponad 70 specjalistów i ekspertów w różnych obszarach komunikacji marketingowej i reklamy, pracujących dla tak znanych marek, jak.: AccorHotels, Bridgestone, Candy, Caparol, Coty, GO Sport, Hoover, ING, Peugeot, RTV Euro AGD, Tubądzin.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij