2.01.2019

Social media. Czego możemy się spodziewać w 2019 roku?

Social media
  • Facebook Polub


W minionym roku większość nagłówków należała do Facebooka, który raz po raz zmuszony był do gaszenia coraz to nowych kryzysów. Ujawnione kulisy działania największej sieci społecznościowej na świecie obnażyły z jednej strony słabości modelu biznesowego opartego na  danych użytkowników, z drugiej - dramatycznie niską świadomość zarówno ich samych, jak i polityków zajmujących się tą kwestią. W 2019 roku będziemy świadkami na pewno kontynuowania dyskusji o wpływie social mediów na społeczności, a być może - także zmian wewnątrz Facebooka.

Dywagacje na temat tego, czy "Facebook się kończy" od lat trwają (na Facebooku głównie) w najlepsze, ale tym razem wydaje się, że coś powinno się wydarzyć. Tylko co? Nie brakuje takich, którzy uważają, że odejść powinien Mark Zuckerberg. Jako prezes firmy ponosi odpowiedzialność za to, co się z nią dzieje na każdym froncie, a teraz nie dzieje się najlepiej. I nie tylko o kryzys wizerunkowy chodzi, ale o konkrety. Te mogą budzić obawy inwestorów. Facebook - owszem - zarabia, ale liczba jego użytkowników w USA i Kanadzie już nie rośnie (185 mln), a w Europie zaczęła spadać (278 mln). Najważniejsze statystyki, czyli liczba dziennych (DAU) i miesięcznych (MAU) aktywnych użytkowników - choć wciąż imponujące (odpowiednio 1,49 mld i 2,27 mld) też minęły się z oczekiwaniami analityków. 

Na razie Mark Zuckerberg zdaje się jednak w ogóle nie rozważać tego scenariusza i obiecuje zająć się problemem - tym razem całkowicie "zmieniając DNA firmy". Już w zeszłym roku obiecywał jednak, że ją naprawi, co w zestawieniu z jego dawnymi postanowieniami - a dla przypomnienia zaczynał od tego, by ubierać się bardziej dorośle - pokazuje, że zarządzanie największą społecznościówką świata nie przypomina już imprezy w kampusie.

Ale nie on jeden stał się "twarzą kryzysu". Ostatnie publikacje "The New York Times" na drugą "bohaterkę" skandalu wykreowały Sheryl Sandberg. Według dziennikarzy to właśnie ona zdecydowała o zatajeniu informacji o rosyjskich działaniach na platformie, "sprawdzaniu" George'a Sorosa i próbach zatuszowania prawdziwego zakresu działań, jakie na Facebooku podejmowały rosyjskie trolle. Zukcerberg zarzeka się, że nie rozważa rozstania, ale trudno przewidzieć, kiedy oblężenie stanie się na tyle ciasne, że kogoś trzeba będzie poświęcić. 

Co ciekawe, o ile z Facebookiem sprawy mają się tak sobie, o tyle Instagram radzi sobie wyśmienicie i wiele wskazuje na to, że właśnie na nim skoncentrują się działania firmy. Facebook - zgodnie z zapowiedziami - stanie się platformą nastawioną na lokalność, zdominowaną przez grupy i marketplace'y, a marki, co widać już teraz, będą bardziej przychylnie patrzeć na Instagram. Urośnie - nadal kosztem defensywnego dzisiaj Snapchata - instagramowe Stories, a e-commerce'y będę zyskiwać nowego możliwości (już dzisiaj mogą tagować produkty widoczne na publikowanych zdjęciach).

Różnie może być w przypadku IGTV. Tutaj prognozy specjalistów nie są tak różowe, bo marki i influencerzy na razie ostrożnie podchodzą do tego medium. Pojawiają się co prawda ciekawe realizacje, ale -  przynajmniej na początku - były one mocno eksperymentalne i wysokobudżetowe, co - biorąc pod uwagę przykład Snapchata - może nie być pożądanym kierunkiem. Tak czy owak, na razie platforma, która miała być alternatywą dla YouTube'a nijak nie zbliżyła się do realizacji tej groźby. 

YouTube'owi grozi jednak co innego, a mianowicie artykuł 13 z Dyrektywy o Prawie Autorskim, o którym powiedziano już tak wiele, że nie bardzo wiadomo, o co chodzi. YouTube mówi o cenzurze i straszy, że - jeśli zmiany wejdą w życie - na kolejne Despacito nie ma szans; właściciele praw autorskich (czyli również wielkie koncerny wydawnicze jak Axel Springier) mówią o zmasowanym lobbingu wielkich koncernów technologicznych; twórcy, ale tylko ci koncentrujący się na "tradycyjnych" mediach wzywają do wprowadzenia zmian; a ci "internetowi" do ich odrzucenia...

Na poziomie najbardziej ogólnym - jedna stroną oskarża drugą o uleganie histerii, szerzenie propagandy, ignorancję i wstecznictwo. Jak będzie w 2019 roku? Oprócz tego, że standardy debaty publicznej raczej się nie zmienią, coś zmieni się na pewno, choć wciąż nie wiadomo co konkretnie. Zapisy Dyrektywy dają szerokie pole do interpretacji, co budzi niepokój (podobnie było z RODO), ale idea stojąca za zmianami (jeśli komuś już umknęła, jest nią walka z piractwem) wydaje się nie tylko szlachetna, ale i zrozumiała.

Spór KE z Google nie dotyczy jednak jedynie praw autorskich, ale także - jak twierdzi KE - nadużywania dominującej pozycji ze strony giganta. Unijni urzędnicy uważają, że rodzime firmy nie mają szans w starciu z faworyzowanymi Zakupami Google w wyszukiwarce i z autorskimi apkami na Androidzie, a to nie fair (tym bardziej, że Google nie płaci u nas zbyt wysokich podatków). Trudno zakładać, że działania Komisji całkowicie przeprojektują sytuację giganta na europejskim rynku, bo europejskiej alternatywy do Google nie ma, a zwyczaje użytkowników nie kształtuje Bruksela, ale zmiany są nieuniknione, choć w ty wypadku zauważą je przede wszystkim właściciele firm działających w digitalu.  

Co jeszcze będzie się działo w branży? Poniżej przeczytasz opinie specjalistów. 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
na zdjęciu: Berenika Teter (fot.  Brainy Bees)

Berenika Teter, Content Marketing Specialist w Brainy Bees

Mimo rosnącej niechęci do Facebooka w Ameryce Północnej i Europie, liczba użytkowników nadal rośnie. Wszystko dzięki niezachwianej popularności serwisu na innych kontynentach.

Karolina Kornacka (fot. Kamikaze)

Karolina Kornacka, Head of content and social media, Kamikaze

Dobre wykorzystanie narzędzi oferowanych przez Stories pozwala zbierać insighty i naprawdę poznać naszych odbiorców i tym samym tworzyć wartościową, spersonalizowaną komunikację.

66743_karolina_witek_lipka_rab.jpg

Karolina Witek-Lipka, Project Manager, Reach a Blogger

Ludzkie przyzwyczajenia do mediów potrafią być silne, ale z drugiej strony możemy wspomnieć niegdysiejszą potęgę Naszej Klasy, czy wcześniej sukces Grona.

66744_bpr-agnieszka-sosnowska_fota.jpg

Agnieszka Sosnowska – CEO, Biuro Podróży Reklamy:

Zuckerberg działa, szuka pomysłów, ale rynek jest już Facebookiem wyraźnie znudzony. Zarówno konsumenci, jak i rynek biznesowy znają już wiele wad tej najpopularniejszej społecznościówki i używają jej intensywnie głównie z braku lepszej alternatywy.

 66783_omd_natalia_prymek.jpg

Natalia Prymek, Social Media Planner Digital Resolution:

W 2018 roku materiały wideo, szczególnie wertykalne, stają się coraz bardziej popularne i chętniej konsumowane przez użytkowników.

 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij
Piotr, 94.75.126.*, 03.01.2019 / 09:04
Pani Natalio, konsumowane to może być śniadanie, a nie materiały video. :)