10.10.2018

Google odwołuje się od kary, jaką nałożyła na niego Komisja Europejska

Prawo
  • Facebook Polub

źródło: Google Newsroom
źródło: Google Newsroom

Komisja Europejska, uznając, że Google naruszył przepisy antymonopolowe, nałożyła na niego karę w wysokości niemal 5 milionów euro. Teraz gigant odwołuje się od tej decyzji. 

Decyzja Komisji Europejskiej dotyczyła działań związanych z urządzeniami mobilnymi z Androidem, w których wyszukiwarka Google była instalowana - zdaniem unijnych urzędników - celem wzmocnienia pozycji Google.

Dzisiaj mobilny internet stanowi ponad połowę globalnego ruchu internetowego, który zmienił życie milionów Europejczyków.

Nasza sprawa dotyczy trzech rodzajów ograniczeń, które Google nałożył na producentów urządzeń z Androidem i operatorów sieci, by mieć pewność, że ruch ten szedł przez wyszukiwarkę Google. W ten sposób wykorzystał Androida do umocnienia dominacji swojej wyszukiwarki, co uniemożliwiło rywalom podjęcie uczciwej, opartej na innowacjach, konkurencji.

Google odmówiło też europejskim konsumentom korzyści płynących ze skutecznej konkurencji w ważnej sferze mobilnej, co jest niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi. 

- mówiła wtedy unijna komisarz, Margrethe Vestager.

PEŁNY TEKST OŚWIADCZENIA KE WS. ANDROIDA PRZECZYTASZ
TUTAJ [ENG]
 

Komisja Europejska wypunktowała wtedy zarzuty, jakie ma wobec Google. W szczególności był to wymóg wstępnej instalacji wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome na urządzeniach (był warunek licencjonowania sklepu z aplikacjami Google Play). Ponadto, gigant płacił niektórym dużym producentom i operatorom telekomunikacyjnym za preinstalację wyłącznie wyszukiwarki Google.

Google odwołuje się od decyzji KE

Komisja dała gigantowi 90 dni na zakończenie antykonkurencyjnych praktyk, ale Google - od razu po wydaniu decyzji o grzywnie - oświadczył, że nie zgadza się z jej postanowieniami i złoży odwołanie. Wpłynęło ono do sądu dopiero na kilka dni przed końcem wyznaczonego okresu. Jednocześnie Google zapowiedział, że nie zwróci się z prośbą o wstrzymanie działania decyzji KE, co oznacza, że grozi mu kara sięgająca nawet 5 proc. średniego dziennego światowego obrotu spółki Alphabet.

Sprawa Androida to już drugie starcie Google z Komisją Europejską. Pierwsze miało finał latem zeszłego roku, kiedy to organy regulacyjne zarzuciły gigantowi, że swoje własne usługi e-commerce (Google Shopping) pozycjonuje wyżej niż usługi konkurentów w wynikach wyszukiwania. Kara, jaka została wtedy nałożona, wyniosła 2,7 miliarda dolarów.

 

 

 

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij