29.08.2018

"Alkohol to seksistowska świnia. Kobiety traktuje gorzej". Jak eksperci oceniają tę kampanię?

Kampanie / Inne
  • Facebook Polub

materiały prasowe
materiały prasowe

- Jesteś słaba. Zabiorę ci wszystko - dzieci, przyjaciół, pracę. Będzie już tylko gorzej… Tak zaczyna się kampania społeczna, której tematem jest alkoholizm wśród kobiet. Twórcy kampanii hasłem "Alkohol to seksistowska świnia, kobiety traktuje gorzej" chcą zwrócić uwagę, na to, że skutki nadużywania alkoholu przez kobiety są dużo gorsze niż w przypadku mężczyzn.   

Dlaczego to takie ważne? Kobiety mają taki sam dostęp do alkoholu jak mężczyźni, piją go tyle samo, przy takich samych okazjach, ponosząc znacznie gorsze skutki fizyczne i społeczne. Obecnie aż 20% osób uzależnionych od alkoholu to kobiety. Alkohol szkodzi ich organizmom, szybciej je uzależniając. Sam nałóg jest zazwyczaj głębszy, a terapia dłuższa i trudniejsza. Choruje cała rodzina, a skutki nałogu boleśnie odczuwają dzieci. 9 na 10 mężów uzależnionych kobiet zostawia swoje żony. Stawiamy śmiałą tezę, opierając się na opinii ekspertów, że w alkoholizmie nie ma równouprawnienia. 

- piszą twórcy kampanii realizowanej dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Kampania została podzielona na trzy etapy. 

Już w części teaserowej pojawił się na plakatach i w materiałach wideo Jacek Braciak w roli "seksistowskiej świnii". Jego zadaniem było zwrócenia uwagi publiczności, ale dopiero potem okazywało się, że "prawdziwą seksistowską świnią" jest alkohol. Kampania oparta jest na założeniu, w którym to alkohol znęca się psychicznie nad kobietami i bezlitośnie wykorzystuje ich słabości.

Całość działań spina dedykowana kampanii strona www.10dowodow.pl, na której wskazane zostały niepodważalne fakty dotyczące słabości kobiet wobec alkoholu, a we wrześniu zaplanowana jest część edukacyjne, podczas której kobiety otrzymają realne wsparcie i porady, jak bronić się przed uzależnieniem. 

Jak cała to koncepcję oceniają eksperci? Podobnie jak w przypadku większości kampanii społecznych - choć cel jest szlachetny, do realizacji można mieć zastrzeżenia. 

 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
65969_tomasz-chabowski.jpg

Tomek Chabowski, Creative Director i prezes, AF.agency:

W działaniach społecznych, w szczególności poruszających bardzo trudny temat, jakim jest alkoholizm u kobiet, bardzo ważne jest dokładne zaadresowanie komunikacji. Z tym mam tutaj lekki zgrzyt.

65970_radek_dudzic_os3_.jpg

Radosław Dudzic, Creative Director, OS3:

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest to niestety gaszenie pożaru benzyną. Parafraza przemocy zwraca uwagę, ale przecież przemoc też jest problemem.

65971_olchowik.jpg

Ania Olchowik, Account Manager, IMAGINE:

Podobną akcję przeprowadziła w 2012 roku organizacja Éduc’alcool, zestawiając ze sobą rekomendowane normy spożycia alkoholu dla kobiet i mężczyzn i podsumowując je hasłem: “To nie seksizm. To nauka”.

65972_anna-tarkowska-mosqi.to.jpg

Anna Tarkowska, Graphic Designer, MOSQI.TO:

Komunikacja skupiona na płci pięknej miała pewno wzbudzić więcej kontrowersji. A może szykuje się męska odsłona? Byłoby to dobrym pomysłem. 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij