6.03.2018

Fakty i mity na temat pracy front-end developera. Skąd czerpać wiedzę?

Okiem eksperta / Trendy
  • Facebook Polub

Łukasz Wełniak
Łukasz Wełniak

Jak wspomniałem w poprzednim artykule, nie trzeba skończyć studiów kierunkowych, aby zostać programistą. Wiedza jednak nie bierze się z powietrza. Gdzie zatem możemy ją pozyskać? Sposoby na to są różne i zależnie od osobistych preferencji mogą nam odpowiadać bardziej lub mniej. 

Oto, spośród czego możecie wybierać:

1. Książki

Tradycyjne źródło wiedzy, nawet w dobie powszechnej digitalizacji. Możemy oczywiście korzystać z e-booków. Przy wyborze książek do nauki szczególną uwagę należy zwrócić na opinie społeczności o danej pozycji - jest wiele książek bardzo wartościowych, lecz jeszcze więcej tych, które jedynie uszczuplą nasz portfel. 

Ciekawy zestaw publikacji zebrał na swoim blogu Jaime Morrison we wpisach: TU i TU.

2. Internet

Tu materiałów są niezliczone pokłady. Podobnie jak wyżej, dobrze jest kierować się opiniami społeczności. Funkcjonuje na rynku wiele serwisów oferujących darmowy lub płatny dostęp do bazy warsztatów, szkoleń wideo (np. Udemy, frontendmasters.com, eduweb.pl itp). Są to przeważnie dość wartościowe treści. Wiele materiałów szkoleniowych wideo możemy znaleźć także na YouTube, warto śledzić wybrane kanały.

Od kilku lat Frontend Masters patronuje publikacji "Front-End Developer Handbook". Jest to obszerne kompendium, opisujące narzędzia dla developerów oraz zbierające w jednym miejscu odnośniki do źródeł wiedzy o wszystkim co związane z front-endem. Najnowsze wydanie można znaleźć pod tym adresem.

64887_1.png

Ciekawą propozycją jest platforma freecodecamp.com która działa trochę inaczej niż poprzednio wymienione. Otóż zamiast oglądać wideo, przechodzimy przez serię zagadnień teoretycznych, przeplatanych zadaniami, które wykonujemy na platformie we wbudowanym edytorze kodu. Po wykonaniu zadania skrypty są sprawdzane przez edytor i jeżeli kod jest napisany poprawnie, przechodzimy do dalszej części nauki.

Podobny do freecodecamp.com jest serwis codecademy.com.

64888_2.png

W internecie możemy też znaleźć masę tutoriali, blogów programistycznych czy forów internetowych. Bardzo znanym serwisem jest stackoverflow.com, na którym użytkownicy zadają pytania a społeczność stara się pomóc znaleźć rozwiązanie. Należy jednak uważać, nie każda odpowiedź będzie poprawna, warto zwrócić uwagę na poziom reputacji użytkownika, który ją napisał.

64890_1.png

3. Warsztaty, meetupy, spotkania branżowe

W dużych miastach społeczność łatwiej się integruje, organizując spotkania, na których poruszane są dotyczące nas tematy. Przy okazji takiego spotkania, często przy pizzy i piwie, można dowiedzieć się czegoś nowego, poznać ciekawych ludzi, nawet znaleźć pracę.

Spośród najpopularniejszych warto wymienić cykle: Girls Geek Carrots, Meet.js, Women in Technology i Efigence Camp... choć to i tak tylko kropla w morzu. Wydarzenia organizowane są "wokół" wybranych technologii, narzędzi i zagadnień i najlepiej szukać według takiego właśnie klucza w swoim miejscu zamieszkania. Nieocenionym źródłem informacji na temat organizowanych eventów są także specjalistyczne grupy na Facebooku. 

4. Kursy dla specjalistów

Kursy to już całkiem inna para butów. O ile dostęp do materiałów online może nas kosztować np. kilkadziesiąt złotych miesięcznie, o tyle dobry kurs może nas uderzyć po kieszeni - koszt stacjonarnego kursu na front-end developera, trwającego 5 tygodni może kosztować nawet 10 000 zł).

Z tego też względu kursy polecałbym raczej osobom, które liznęły już co nieco temat i są zdeterminowane do wejścia w tę branżę. Powstało sporo firm, które zajmują się organizacją takich szkoleń. Kilka z bardziej znanych to CodersLab, Kodilla.com, Akademia108.pl, eduweb.pl.

5. Koleżanki/koledzy/zespół

Nieocenionym źródłem wiedzy jest oczywiście zespół, z którym się pracuje. Siłą rzeczy musimy już pracować w takim zespole, ale na etapie gdy rozpoczynamy pracę jako junior developer, to właśnie zespół powinien być katalizatorem naszego rozwoju. Dzięki zróżnicowanemu doświadczeniu wielu osób, które dzielą się swoją wiedzą, cały zespół rozwija swoje umiejętności.

Warto podkreślić, że niezależnie od zdobytej wiedzy, umiejętności, stażu pracy, zawsze będziemy musieli podążać za zmieniającym się środowiskiem technologicznym. Trzeba mieć tego świadomość, wybierając taką ścieżkę kariery. Branża szybko się rozwija, zmienia, chwila nieuwagi i zostajemy w tyle. Ciągła nauka i rozwijanie własnych umiejętności oraz zdobywanie nowych jest więc wpisane w zawód programisty.

Podsumowując, wiedza jest na wyciągnięcie ręki, nie musimy inwestować na starcie wielkich pieniędzy, aby zacząć swoją przygodę z front-endem. Poświęcamy swój czas i być może pieniądze, aby w efekcie znaleźć pracę developera. Najlepiej pracę w ciekawej firmie, ale to już temat na inny artykuł… 

 

Łukasz Wełniak, Web Development & Operations Director, Efigence

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij
Rafał Grzejszczyk 07.03.2018 / 14:22
Nie zostało to powiedziane wprost, że podstawa to język angielski. A później chłonna głowa, bo materiałów za darmo w internecie jest multum.
Faktycznie, branża wredna, bo ciągle trzeba się uczyć. Ale podziwiam wynalazców nowych narzędzi do front-endu (od których czasem boli mnie głowa :P )

Czytaj podobne