10.05.2018 Magdalena Zielińska, Key Account Manager, MOSQI.TO

Dziewczynki na lekcje BON TON, chłopcy na capoeirę, czyli stereotypy ciągle żywe

Kampanie / Trendy
  • Facebook Polub

Magdalena Zielińska, MOSQI.TO
Magdalena Zielińska, MOSQI.TO

mBank od lat buduje swoją pozycję w kategorii innowacyjność, dlaczego więc, tak nowoczesny bank, powiela stereotypy dotyczące płci? Dla chłopców capoeira, dla dziewczynek kurs dobrych manier Tuż przed majówką, na stronie mBanku opublikowano, kolejny z cyklu, artykuł  o oszczędzaniu. Ilustracją do niego była infografika, która miała uświadomić rodzicom, jak ważne jest oszczędzanie w obliczu rosnących z każdym rokiem wydatków na ich pociechy. 

mBank rozróżnił wydatki „płciowo” już od przedszkola I tak: chłopcy od 4 roku życia, bawią się samochodami, uczą angielskiego, uczęszczają na kurs capoeiry. Podczas, gdy dziewczynki, oprócz nauki chińskiego i zajęć z rytmiki, należy zapisać na… warsztaty dobrych manier.  Kto nie wierzy, dołączam printscreen. 

65325_zrzut-ekranu-2018-05-02-o-15.57.22.png

W kolejnych latach, rywalizacja dziewczynki contra chłopcy jeszcze bardziej się umacnia. Piłka nożna dla chłopców, kosmetyczka dla dziewczyn. Skumulowanie stereotypów  w zestawieniu z „nowoczesną bankowością” jest cokolwiek rażące.  

65326_zrzut-ekranu-2018-05-02-o-15.57.32.png

 

(Nie)istotne kontrowersje?

Nadal sporo reklam opiera się na stereotypach. Nie bez powodu, w reklamach kosmetyków pojawiają głównie kobiety, a w reklamach wiertarek, raczej mężczyźni.

Stąd, niektórzy mogą uznać wpadkę mBanku za nieistotną, jednak gdyby rzeczywiście tak było, bank nie musiałby niczego tuszować. Tymczasem, na jego stronie nie zobaczymy już infografiki z podziałem na płeć, bo po pierwszych negatywnych wypowiedziach internautów zaktualizowano infografikę tak, by bardziej pasowała do standardów XXI wieku. 

- Biorąc pod uwagę wątpliwości, które pojawiły się wokół tej grafiki, w najbliższym czasie zmodyfikujemy ją tak, aby wydatki nie były uzależnione od płci. Zgadzamy się, że tego typu podział w tym materiale jest zbędny – skomentował dla serwisu mamadu.pl Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku*.  

Zgodnie z jego oświadczeniem, mBank w doborze aktywności kierował się ich popularnością. Czy rzeczywiście tak jest i swoje dzieci „segregujecie płciowo”? Jeśli tak, warto zrewidować podejście, tak samo jak robią to ostatnio marki, które zdecydowały się otworzyć na XXI wiek.

Always #LikeAGirl

Under Armour

Organic Balance

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij

Czytaj podobne