7.08.2018

WordPress. Te rozszerzenia będą wspierać rozwój twojego e-commerce

Okiem eksperta / Projektowanie interakcji / E-commerce
  • Facebook Polub

Grzegorz Rogoziński (fot. Cut2Code)
Grzegorz Rogoziński (fot. Cut2Code)

Jeszcze kilka lat temu stworzenie sklepu internetowego wymagało zaawansowanej wiedzy programistycznej. Obecnie prosty e-commerce możemy postawić już w kilka godzin dzięki prekonfigurowanym rozwiązaniom w formie samodzielnych platform takich jak np. Magento, Shopify, PrestaShop lub nakładek na systemy CMS typu WooCommerce czy VirtueMart. Większość z tych rozwiązań pozwala dodatkowo rozszerzać funkcje dzięki specjalnym wtyczkom, które w zależności od wybranej platformy, mogą być darmowe lub płatne. Zobaczmy, jakie przydadzą się do e-sklepu zbudowanego na Wordpressie i WooCommerce.

Dlaczego Wordpress i WooCommerce? 

Jeżeli potrzebujecie prostego i intuicyjnego systemu zarządzania sklepem i nie chcecie inwestować dużych pieniędzy w ich rozwój, to zdecydowanie wybór dla Was. Jak podaje wordpress.org, po WooCommerce sięgnięto już ponad 4 miliony razy. Na podstawie raportu BiltWith z lutego 2018 roku, 0,6% wszystkich stron www na świecie korzysta z tego rozwiązania, a w ujęciu miliona topowych serwisów www – aż 3,7%. 

Na sukces tej platformy składa się bardzo dobra dokumentacja, częste aktualizacje oraz liczna społeczność programistów publikujących własne rozszerzenia dla tego rozwiązania. Połączenie tych trzech czynników daje gwarancję stabilności oraz możliwość samodzielnego stworzenia e-sklepu dostosowanego do oczekiwań.

Pamiętając o rozwoju sklepu internetowego, zwróćmy uwagę na kilka kluczowych czynników mających wpływ na jego sukces. Aspekt wizualny oraz komunikacja z klientami, funkcje dostępne dla użytkowników, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych i szybkość działania serwisu czy zaplecze do jego administrowania - to bardzo ważne elementy, których nie sposób pominąć. 

Popraw w efektywność swojego biznesu w szybki i prosty sposób

Zacznijmy od wtyczki kluczowej z punktu widzenia rozwoju biznesu. Nie wyobrażam sobie możliwości prowadzenia e-sklepu bez wdrożenia kodów analitycznych pozwalających na pomiar i analizę zachowań klientów w sklepie.

Enhanced Ecommerce Google Analytics Plugin for WooCommerce pozwala nam w prosty sposób (i bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej) wdrożyć moduł e-commerce dla Google Analytics. Po aktywacji i włączeniu rozszerzenia w panelu Google, zobaczymy dodatkowe raporty związane m. in. z odsłonami podstron kategorii, produktów, sprzedaży w e-sklepie, a także koszykach naszych klientów. Uzyskana wiedza pozwoli lepiej planować akcje promocyjne oraz dostosowywać asortyment sklepu do oczekiwań klientów.

W dobie RODO oraz wymogów Google co do posiadania przez strony certyfikatów SSL, bardzo przydatną wtyczką jest Really Simple SSL. Jednym kliknięciem włącza szyfrowanie na naszej stronie (o ile posiadamy taką usługę na naszym serwerze). Pobrano ją już ponad 1 milion razy, co tylko potwierdza jej przydatność. Z prostego powodu. Błyskawicznie rozwiązuje problem z mieszaną treścią na stronie, która usuwa z paska przeglądarki zieloną kłódkę z informacją o bezpiecznej stronie. 

Kolejnym pluginem z grupy “must-have” jest Yoast SEO. Rozszerza bazową funkcję WordPressa w obszarze zarządzania metadanymi podstron, postów oraz produktów. Dzięki tej wtyczce można skonfigurować informacje Open Graph, które pojawiają się potem podczas udostępniania linku do Waszego sklepu w kanałach social media. Yoast SEO potrafi również generować sitemapy, które przyśpieszają indeksację produktów sklepu w Google. Wszystko po to, by pozyskać więcej potencjalnych klientów poszukujących produktów za pomocą wyszukiwarek internetowych.

Sprawnie rozmawiaj z klientami

Newsletter w e-commerce to podstawowy kanał komunikacji. Mailchimp należy do najpopularniejszych rozwiązań. Plugin WooCommerce MailChimp pozwala szybko dopisać się do listy subskrybentów za pomocą formularza umieszczonego w dowolnym miejscu na stronie, podczas zakładania konta w sklepie lub procesu zakupowego. Jest tylko jeden warunek, by plugin działał poprawnie. Potrzeba aktywnego konta w platformie Mailchimp.

Równie ważne są komunikaty prezentowe, pojawiające się w określonym momencie wizyty w sklepie. Na podstawie różnych źródeł ta forma komunikacji na stronie zwiększa konwersję na sprzedaży od 7% do 12%. Tutaj z pomocą przychodzi Popup Builder – Responsive WordPress Pop up Subscription & Newsletter – narzędzie umożliwiające tworzenie własnych pop-upów. W tego rodzaju komunikacie można zaproponować klientowi ofertę specjalną, dać rabat lub też poprosić go o zostawienie danych do newslettera. Dla wymagających - wtyczka posiada wersję premium, rozszerzającą jej bazowe funkcje.

Innym rozwiązaniem komunikacyjnym jest Woocommerce Products Slider. Intuicyjny w obsłudze, aczkolwiek rozbudowany plugin do tworzenia pokazów slajdów z wybranymi produktami. Można umieścić go w dowolnej części serwisu i nadać mu swój własny styl, tylko uspójnia go z przyjętym layoutem e-sklepu i poprawia wrażenia odwiedzających. 

Ułatw korzystanie e-sklepu 

Wtyczka YITH WooCommerce Social Login umożliwia stworzenie konta i logowanie się w sklepie za pomocą serwisów społecznościowych: Facebook, Twitter lub G+. Jeden klik i system pobiera wymagane dane (na które użytkownik wyraził zgodę) kupującego, które przechodzi następnie generowania hasła. Dzięki wykorzystaniu tego pluginu zaoszczędzisz kilka kliknięć, co w przypadku e-commerce jest bardzo istotne. A dodatkowym atutem Social Login będzie uwiarygodnienie kontrahentów ich profilami z zewnętrznych serwisów.

Jeżeli chcemy zwiększyć komfort klientów w trakcie przeglądania oferty warto zainstalować wtyczkę Advanced AJAX Product Filters. Rozszerzenie to pozwala tworzyć dynamiczne filtry wyszukiwania. W wersji darmowej możemy ustalać reguły dla ceny, kategorii produktów oraz wybranych atrybutów. Do istotnych zalet tej wtyczki zaliczam także generowanie wyników w czasie rzeczywistym przez konieczność przeładowywania strony lub kliknięcia przycisku przez użytkownika. A to kolejny zaoszczędzony klik.

WooCommerce w swojej podstawowej wersji posiada wbudowany system kuponów rabatowych, którymi możemy obdarowywać naszych klientów. Jeżeli chcemy iść krok dalej i zachęcić klientów do powrotu do naszego sklepu, powinniśmy zaoferować im program lojalnościowy. SUMO Reward Points - WooCommerce Reward System oferuje system zbierania punktów, które następnie można wymienić na rabaty lub produkty z oferty specjalnej. Punkty zbieramy nie tylko za standardowe zakupy w sklepie, ale również za polecenia serwisu innym osobom, like’owanie produktów lub pisanie recenzji. Użytkownik po zalogowaniu na swoje konto może podejrzeć historię zdobytych i wydanych punktów oraz wygenerować link referencyjny do poleceń.

Oczywiście w zestawieniu nie mogło zabraknąć wtyczki do obsługi szybkich płatności, które w rozwiązaniach e-commerce stanowią podstawową metodę regulowania należności. Ponieważ wbudowany w WooCommerce moduł Paypal nie jest zbyt popularny w Polsce, zalecam skorzystanie z usług innego operatora, jak np. PayU. Wtyczka do obsługi płatności, czyli WooCommerce PayU EU Payment Gateway pozwala w szybki sposób zintegrować się z platformą płatniczą (wymagane konto w systemie PayU).

O AUTORZE

Grzegorz Rogoziński - CEO w Cut2Code, firmie zajmującej się tworzeniem stron www. w oparciu o CMS-y open source oraz Co-founder FIXMAKERS, spółce naprawiającej strony internetowe. Specjalista z 8-letnim doświadczeniem w branży digital. Ekspert od Magento oraz WordPress’a. Wiedzę i doświadczenie zdobywał pracując w agencjach Global4Net, Lemon Sky oraz JWT Poland.

Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij
jjjj, 89.73.75.*, 07.08.2018 / 19:46
dobre. dzieki
Krystian, 78.11.240.*, 26.09.2018 / 21:20
Jak mowa o Wordpressie to polecam tę stronę http://wpuniverse.pl Ostatnio też poszukiwałem fajnego szablonu dla swojej strony i trafiłem tutaj http://szablon-avada.pl To jest najpopularniejszy szablon, który został już kupiony przez ponad 425 000 osób i nic dziwnego bo jest niesamowity. W 30 minut stworzyłem całą stronę WWW swojej firmy.
Wojciech Hadała 07.11.2018 / 19:28
Tak Krysian znamy ten adres ;o) w 30 minut czy sekund?

Czytaj podobne