22.09.2014 Kaja Grzybowska

Merlin.pl będzie sprzedawać świeże bułki?

Biznes od Kuchni / E-commerce
  • Facebook Polub

fot. Merlin.pl
fot. Merlin.pl

Po 15 latach obecności w sieci jedna z najstarszych polskich e-księgarni przechodzi rewolucję. Nowy Merlin.pl z siedzibą w Poznaniu nie ogranicza się już do działań w sieci. Po włączeniu do Grupy Czerwona Torebka - oprócz książek, zabawek i upominków - kupimy tam sprzęt RTV/AGD, kosmetyki, a w przyszłości nawet pieczywo.

Gdy cztery lata temu pojawiła się informacja, że jego przejęciem zainteresowany jest Empik, pojawiło się zagrożenie, że jeden z najstarszych polskich e-sklepów może zniknąć z rynku. Transakcję zablokował UOKiK, a Merlin.pl, znalazł sobie innego sprzymierzeńca. Trzy lata później co prawda, ale dzięki temu przetrwał. I zaczął zmieniać wizerunek. Bo choć jest jedną z najpopularniejszych marek w polskiej sieci, w ostatnim czasie nie nadążał za nowymi technologiami. Kiedy Empik co jakiś czas ogłaszał nowe pomysły związane elektronicznymi czytnikami - najpierw Oyo, potem Trekstorem, Merlin nie miał wiele do powiedzenia.

To jednak zmienić się miało wraz z nowym właścicielem. I faktycznie - wydawało się, że po włączeniu do Grupy Czerwona Torebka dokapitalizowany Merlin.pl wreszcie nabrał wiatru w żagle.

2008 r. - Merlin.pl został uznany najbardziej rozpoznawalnym polskim sklepem internetowym wg badania Gemiusa
2009 r. - Merlin.pl najlepszy sklep internetowy w kategorii Książki wg. Money.pl,
2013 r. - Merlin.pl najlepszy sklep w kategorii Kultura i Rozrywka wg. Money.pl,
2014 r. - 1 miejsce w rankingu na najlepszą księgarnię internetową wg Opineo.pl

- W dobie technologii i internetu potrzebujemy innowacyjnego podejścia do literatury i czytelników, a my wiemy, jak to zrobić - przekonywali w październiku 2013 roku przedstawiciele Merlin.pl. - Książki elektroniczne to przyszłość rynku literatury, wychodzimy do wydawców z pionierskim pomysłem i ideą, która zdecydowanie zmieni podejście i postrzeganie e-booków - dodawał Jakub Radkowski, kierownik projektów specjalnych w spółce.

Cyfrowa rewolucja nadejść miała wraz z Merbookiem, bo tak nazwany został „pionierski” pomysł Merlina. Na projekt składać się miał nie tylko wysokiej klasy e-czytnik, ale cały ekosystem usług, uwzględniający sprzedaż książek w abonamencie, zakupy za pomocą jednego kliknięcia i innowacyjną aplikację mobilną. Pionierskie? W skali globalnej nie bardzo. Model ten od lat z powodzeniem stosują i Amazon i Apple, ale - na polskim rynku - byłaby to jeśli nie rewolucja, to z pewnością orzeźwiająca nowość. Wiele podmiotów, w tym Empik, próbowało co prawda flirtować z e-bookami, jednak póki co - bez większych sukcesów. Żadnej nie udało się wypromować e-czytnika powiązanego z ofertą - tak ja na zachodzie zrobił to Amazon z czytnikiem Kindle, które także u nas bije rekordy popularności.

Merlin.pl, za którym stało wieloletnie doświadczenie i znana marka - miał więc szansę, by rzeczywiście wyprzedzić konkurencję. I właściwie ciągle ją ma, bo projekt - zapowiadany na drugi kwartał 2014 roku - nadal nie został ukończony.

- By ukończyć projekt w takiej formie, jaka będzie nas satysfakcjonować, potrzebujemy więcej czasu. Finalizujemy badania rynkowe, pracujemy nad kontentem. Jak tylko będzie to możliwe, poinformujemy o wyborze modelu czytnika i planowanej dacie premiery, na którą czeka już wielu naszych klientów - mówi Marcin Zduńczyk, dyrektor marketingu i sprzedaży w Merlin.pl.

Może te kilka miesięcy zwłoki dla Merlina nie są powodem do niepokoju? Bądź co bądź spółka funkcjonuje na rynku od 15 lat i w tym czasie przetrwała niejedno zawirowanie.

Powstała w 1999 roku przez Zbigniewa Sykulskiego, jednego z założycieli Prószyński i Ska. Podobno, kiedy pod koniec lat 90. roku odebrał on przesyłkę z Amazona, postanowił założyć podobny biznes w Polsce. Początkowo siedzibą nowo powstałej firmy był pokój w wydawnictwie Prószyński i Ska. Szybko jednak okazało się, że to za mało.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz Zaloguj się »
obrazek nieczytelny
wyślij
Tomek, 83.28.174.*, 23.09.2014 / 22:14
supersam to już oferuje do tradycyjnych sklepów spożywczych a nawet drogerii i aptek Czerwona Torebka czy małpkaexpress mogą korzystać z tej platformy bo jest zrobiona po kozaku i ma fajny model biznesowy (stawiają galerie sieciom detalicznym na mechanizmach supersam.pl)
fraktalla, 92.12.90.*, 28.10.2015 / 16:07
Moja księgarnia jest lepsza.
fraktalla, 92.12.90.*, 28.10.2015 / 16:08
Adres strony http://www.fraktalla.com

Czytaj podobne